top of page

Kilo Aldırmayan Yemekler İçin En Etkili 5 İpucu

Form korumak, Mayıs ayı sona ermeye ve yaz sıcakları iyice hissedilmeye başlamışken bugünlerde her evde en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Çoğumuz kışın aldığımız birkaç kiloyu yaz gelmeden verme, bazılarımız da formunu koruyup yaza girme derdine düştük bile. Ancak eğer siz de “Bu Pazartesi kesin diyete başlıyorum” diyenlerdenseniz baharın en popüler amacına ulaşmak hiç de kolay değil.


Diyet yapmakta zorlanan ama yine de form korumak isteyen kişisel bakım ve güzellik meraklıları için kilo aldırmayan yemekler yapmanın sırlarını araştırdık ve tam beş çok kullanışlı yöntem bulduk. Fit bir yaz hayal ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun!


1. Az Yağlı Yemekler De Lezzetlidir!

Listemize en klasik kilo verdiren yöntemle başlıyoruz. Aslında hepimiz kilo ve yağın ilişkisini çok iyi biliriz, fakat çok önemli olduğu için bu listenin en başında kalmayı hak eden bir tavsiye.

Yemek pişirirken normalde kullandığınız yağ miktarının sadece beşte biri kadarını kullanarak ciddi bir fark yaratmanız mümkün. Çoğumuz yemek ne kadar yağlıysa o kadar lezzetlidir diye düşünürüz, halbuki çok çok az yağla pişmiş yemekler de uygun baharatlar ile birlikte kullanıldığında lezzetli olabiliyorlar. Bu yüzden artık sloganınız, “Sıfır yağ, bol baharat!”. Buna ek olarak tabii ki doğal zeytinyağı kullanmak da en önemli şeylerden biri!


2. Tatlı İhtiyacınızı Az Yağlı Kekle Karşılayın.

Canınız tatlı istediğinde, bir parça bitter çikolatayla yetinemeyenlerdenseniz ve bir parça tatlı hamur yemeden edemiyorsanız ev yapımı diyet kek tam size göre bir çözüm.

Standart kek ölçülerinde bildiğiniz gibi keke bir bardak sıvıyağ, bir bardak da süt veya içilebilir başka bir sıvı konur ve sıvı dengesi toplam iki bardak sıvıyla sağlanmış olur. Siz kek yaparken bir bardak yağ yerine, çeyrek bardak, hatta daha az yağ kullanın ve sıvı dengesinin kalanını başka bir sıvıyla doldurun. Kekinizi daha da diyet kek haline getirmek istiyorsanız şekerin miktarını da azaltın veya diyabetik şuruplardan kullanmayı deneyin. Bol meyveli, az şekerli ve az yağlı bir diyet kek dilimi, tatlı krizinizi hafif yoldan sona erdirecektir.


3. Yemekleri Salata Şeklinde Tüketin!

Canınız bol kalorili bir yemek çekiyor olabilir. Bu yemek diyetinize hiç uygun olmayabilir.

Yemeği mümkün olduğunca az yağ ile, istediğiniz şekilde pişirin. Yanında da kocaman bir tabak bol yeşillikli bir salata hazırlayın. Normal diyetlerde, yemeğin yanında bir tabak da salata önerilir. Fakat yemeği az porsiyon alıp, sanki yiyemediğiniz yemekten kalan boşluğu salatayla doldurmaya çalışıyormuş gibi bir hisse kapılıyor olabilirsiniz. Güzel yemek tabakta size bakarken ikinci bir tabak almamak çok zorlaşıyor olabilir. Bu yüzden, salatayı yemeğin yanında yemek yerine, lezzetli bir salata hazırlayıp yemekten bir kepçe alarak salatanın üzerine dökün. Salatayla iyice karıştırın. Hemen hemen çoğu etli ve sebzeli yemeklerin tadı salatayla gayet uyumludur. Böylece, yemeğin tadını bolca alırken bir yandan psikolojik olarak acı çekmeden kocaman ve lezzetli bir porsiyon elde etmiş olacaksınız.


4. Yemeği Omlet Şeklinde Tüketin!

Tıpkı salata tekniğindeki gibi, canınızın çektiği yemekten bir kepçe alıp bir tavaya dökün. Üzerine oldukça besleyici ve sağlıklı bir protein olan iki yumurta kırıp karıştırarak pişirin. İsteğinize göre tuz, karabiber ve pul biber gibi uyumlu baharatlarla lezzetlendirin.

Bu yöntem, hem kalorisi bol olan yemekten daha az yemenizi sağlayacak hem de hemen hemen her türlü etli ve sebzeli yemekle uygulanabildiğinden karnınızı sağlıklı şekilde doyuracak!


5. Sıvı ile Beraber Tüketmeye Uygun Yemekler Pişirin!

Eskiden kaselerde bolca sunulan kompostoları ne çabuk unuttuk? Artık sadece Ramazan aylarında hatırladığımız, masada kaseler içinde sunulan o kompostolar aslında mideyi sıvıyla doldurup daha az yememizi sağlıyorlardı. Sadece komposto değil, kaşıkla yemeye uygun bir kase ayran da mideyi kolay yoldan şişirmeye uygun bir yardımcı.

Yanında sıvıyla tüketmeye en uygun yemeklerin başındaysa bol sebzeli bulgur pilavı geliyor. Sebzeli bulgur pilavı, aslında her diyette olmayı hak eden son derece besleyici ve pirince oranla daha az kalorili bir yemek. İçine bol domates, biber, çeşitli yeşil otları bolca ekleyebileceğiniz, sebze ağırlıklı bir bulgur pilavını bir kase ayranla beraber tüketmek aslında lezzetine göre oldukça az kalorili bir alternatif.


19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page