top of page

Saç Bakımında Zeytinyağı Kullanımı: Bilmeniz Gerekenler Neler?

Birçok güzellik blogu, zeytinyağı da dahil olmak üzere farklı yağ türlerinin saç büyümesini teşvik edebileceğini ve bu iddiaların doğru olup olmadığını veya daha fazla DIY kandırmacası olup olmadığını belirlemenin zor olabileceğini iddia ediyor. Zeytinyağı ve saç büyümesi hakkındaki gerçekleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


Zeytinyağı Saç Büyümesini Destekler Mi? Ne yazık ki, zeytinyağının saç büyümesi üzerindeki etkileri hakkında henüz çok fazla araştırma yok. Zeytinyağına özgü olmasa da zeytin ağacından elde edilen diğer bileşenleri inceleyen bir 2015 çalışması vardı. Bu çalışmada araştırmacılar, bileşenlerin farelerde saç büyümesini desteklediğini bulmuşlardır. Ancak, bu sonuçların insanlara mı yoksa zeytinyağı da dahil olmak üzere tüm ağaçlardan elde edilen başka bir şeye mi uzandığı henüz bilinmiyor.

Bununla birlikte, zeytinyağı içeren omega-3 asitleri gibi sağlıklı yağlarda yüksek olan maddeleri yutmanın saç büyümesini uyarmaya yardımcı olabileceği teorisi vardır. Vücudumuzun bu yağ asitlerine ihtiyacı vardır, ancak kendi başına üretemez, bu yüzden onları zeytinyağı gibi içerikleri tüketmek çok önemlidir. Zeytinyağı ve saç büyümesi arasındaki bağlantıyı daha detaylı araştırmak için sabırsızlanıyoruz!


EVİNİZE YÜKSEK KALİTELİ ZEYTİNYAĞI ALIN

Zeytinyağının Saç İçin Diğer Kullanım Alanları ve Yararları Zeytinyağının saç büyümesini nasıl etkileyebileceği belli olmadığından, saçınıza uygulamak için hala işe yarayıp yaramayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap evet. Zeytinyağının saçları daha hızlı uzatmasını sağlamanın ötesinde birçok faydası vardır.


Her şeyden önce, zeytinyağı bir anda daha uzun, daha kalın, daha sağlıklı saçların görünümünü verebilir. Zeytinyağı saça ışığı yansıtan ve daha uzun ve dolgun görünmesini sağlayan sağlıklı bir parlaklık verir. Zeytinyağı ayrıca saçları nemlendirir ve kırılmaya karşı korur tellerinizi kapatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Zeytinyağı daha yoğun bir kıvamda olduğundan, önce daha ince, su bazlı ürünler uyguladıktan sonra saç bakım rutininizdeki son adım olarak en iyi şekilde uygulanır. Yağ bu nemi hapseder.

Saçlarınız çok kuru veya kabarık ise, kırılmaya sebep olabilir. Saçınıza zeytinyağıyla bakım yapmak, tellerin birbiri üzerinde kolayca kaymasını sağlayarak saç kütikülündeki sürtünmeyi ve tahrişi azaltır. Saç derinizi fırçalamanın saç tellerinizi kırma eğiliminde olduğunu fark ederseniz, şampuanlamadan önce zeytinyağı bile uygulayabilirsiniz.

Son olarak, sızma zeytinyağının kendisi saç için faydalı olan ve saç sağlığını destekleyen sağlıklı bileşenler içerir. Yaşlanma belirtilerini artırabilecek serbest radikal hasarına karşı koymak için yüksek düzeyde antioksidan ve E ve K vitaminleri içerir. Saçınızda düzenli olarak zeytinyağı kullanmak, uzun yıllar boyunca saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlayabilir. (Zeytinyağının saçlarınız için neden iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.)


Saç Büyümesine Yardımcı Olmak İçin Bir Diğer İpucu Saç büyümesini daha hızlandırmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç farklı şey vardır. En önemlilerinden biri saçınıza verilen hasarı sınırlamaktır. Bu, saçınızı tararken ekstra dikkatli olmak ve saç kurutma makinesi ve düzleştirme veya maşa gibi yüksek ısı ile şekillendirmelerden kaçınmak anlamına gelir. Fazla şampuanlamaktan kaçınmaya çalışın ve saç derinizin kurumasını durdurmak için şampuanlamayı azaltın. Kırılmış saç uçlarınızı düzenli olarak uçlardan kestirmek, kırılmanın ilerlemesini ve saçınızı kısaltmasını önlemeye yardımcı olur. Saçlarınızın karışmaması için ipek ya da saten yastık kılıfları kullanabilirsiniz.


Saçlarınızın yavaş büyümesi veya saç dökülmesi ile gerçekten kafanız karışıksa, bir dermatolog yardımı almalısınız. Saçlarınızın durumuna katkıda bulunan nedenleri belirlemenizde yardımcı olacak ve tedavi etmek için bir rutin hazırlamanıza yardımcı olacaklardır.

Zeytinyağını saç rutininize dahil etmeye hazır olduğunuzda, yüksek kaliteli bir sızma zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Sızma zeytinyağı, zeytin meyvelerinde bulunan en yüksek miktarda faydalı bileşiği içeren minimum işlemden geçmiştir. Sızma zeytinyağı kullanırsanız çok daha iyi sonuçlar alacaksınız ve daha iyi görünümlü saçlara sahip olacaksınız.


Milavanda olarak, saçlarınızda, cildinizde ve yemeklerinizde kullanmak için harika olan bir dizi zeytinyağı sunuyoruz. Zeytinyağımız UV ışınlarına ve hasara karşı koruma sağlayan cam şişelerde gelir. Zeytinyağınızı şimdi satın alın ve saç bakım rutininizi oluşturun!

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page