top of page

Zeytin Ağacı Hakkında Bazı Bilinmeyenler


Sofraların olmazsa olmazı zeytin ve altın suyu zeytinyağını bize sunan zeytin ağacı ile ilgili bazı bilinmeyenler.

  • Zeytin her dinde kutsaldır

Zeytin ağacının tarihi en az insanlık tarihi kadar eski. Nuh Peygamber’in kasırga sonrası dünyanın düzene girip girmediğini anlamak için gönderdiği beyaz güvercin, ağzında zeytin dalı ile geri döner. O zamandan beri zeytin, barışın, huzurun ve düzenin simgesi olarak kabul edilir.


  • Tıp sembolündeki dal

Tıp biliminin sembolündeki çift yılanlı asanın ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Burada yer alan sopa, zeytin dalıdır. Rivayete göre Tanrı, Hermes’in barıştırıcı gücünü ölçebilmek için asasını iki yılan arasına koyar. Yılanlar kavgayı bırakarak birden asaya sarılır ve ayrılmazlar. O günden beri Hermes’in tıp biliminin sembolü bu görüntü olur.


  • Bir yıl var bir yıl yok

Zeytin ağaçları her yıl aynı oranda zeytin vermez. Zeytin ağaçların bu kadar uzun ömürlü olmasının sırrı belki de; bir yıl çok mahsul verirken, ertesi yıl hiç mahsul vermemesidir çünkü ağaç dinlenir, kendini yeniler. Bu duruma halk arasında “var yılı ve yok yılı” olarak bilinir.


  • Yetiştirilen ilk ağaç türü

6000 yıldır Akdeniz havzasında görülen zeytin ağacı bilinen en eski ağaç türlerinden biridir. Yazının bulunmasından önce yetiştirilen zeytinin ana vatanı Güneydoğu Anadolu, Suriye ve Filistin bölgesi olarak biliniyor. Buradan Girit ve antik Yunan’a yayılıyor, oradan da tüm Akdeniz havzasına yayılıyor...
11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page