top of page

Zeytin Çeşitleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Tüm zeytinyağları aynı üretilmez ve bunun büyük bir nedeni zeytinyağı yapmak için kullanılan birçok farklı zeytin çeşididir. Her bir zeytin çeşitli kendi tat ve dokuya sahiptir, benzersiz bir lezzet ve tadım notaları ile sonuçlanır. Bu kılavuzda kaç tane zeytin çeşidi olduğunu araştırıyor, siyah ve yeşil zeytinlerin farklı çeşitler olup olmadığını araştırıyoruz.

Kaç Farklı Çeşit Zeytin Vardır?

Tüm dünyada yüzlerce (belki de binlerce) zeytin çeşidi vardır. Bununla birlikte, zeytinyağı yemek ve yapmak için sadece yaklaşık 150 farklı şekilde düzenli olarak yetiştirilmektedir. Farklı zeytin çeşitleri, toprak ve hava koşulları, hasat edildikleri zaman, polifenol içeriği ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktörden dolayı farklı tada sahiptir.

Teknik olarak zeytinler bir taş meyvedir (ve hayır, sebze değildir). Şeftali veya erik gibi diğer taş meyvelerle karşılaştırıldığında, zeytinlerin çok yüksek bir yağ içeriği ve çok düşük bir şeker içeriği vardır, bu yüzden basmakalıp taş meyvelerden çok farklı tadı vardır. Farklı zeytin çeşitleri, mükemmel lezzet dengesini elde etmek için genellikle bir sızma zeytinyağında harmanlanır.

Zeytinler yaklaşık 6.000 yıllık olup günümüz Türkiye ve Suriye civarında ortaya çıkmıştır. Aslında, zeytinler muhtemelen insanlık tarafından yenilebilir hale getirilen ilk meyve ağaçlarından biridir. Oradan zeytinler Akdeniz boyunca İtalya, Fransa, Yunanistan ve İspanya gibi yerlere yayıldı. Zeytin yetiştiriciliği daha da geliştikçe, dünya çapında daha da yayıldılar. Her lokasyon, toprak ve hava koşulları ve yetiştirme teknikleri nedeniyle orada yetiştirilen zeytinlere farklı özellikler kazandırır.Yeşil ya da Siyah Zeytin: Farklı Çeşitler mi?

Zeytinler arasındaki belki de en görsel ayrım renkleridir. Herhangi bir bakkal rafını inceleyin ve yeşil zeytinleri siyah olanlardan kolayca ayırabilirsiniz. Yeşil ve siyah zeytinlerin farklı çeşitler olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır, ancak bu yüzeyde ne kadar mantıklı görünse de, aslında bir şehir efsanesidir. Tüm zeytinler yeşil olarak başlar ve daha sonra siyah, mor veya başka bir koyu renge dönüşecek şekilde olgunlaşır.

Yeşil zeytinler henüz olgunlaşmamış ve siyah zeytin olarak olgunlaşmadan önce hasat edilmiştir. Sonuç olarak, genellikle muadillerinden daha acı tadı alırlar. Bu nedenle, aynı çeşitteki zeytinler, ne zaman toplandıklarına ve korunduklarına bağlı olarak yeşil veya siyah olabilir. Zeytinlerin iki farklı renkte olması, mutlaka iki farklı çeşitten oldukları anlamına gelmez. Zeytinlerin hangi renkte olursa olsun tam olarak ne çeşit olduğunu görmek için etikete ihtiyacınız olacaktır.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page