top of page

Zeytinyağı ile Yağ Çekme (Oil Pulling) ile ilgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Zeytinyağı ile Yağ Çekmenin (Oil Pulling) Yararları Nelerdir?

Yağ çekme (oil pulling), ağız hijyeninin desteklemesi beklenen eski bir uygulamadır. Yağ çekme, kökleri yaklaşık 3.000 yıl önce Hindistan'da ortaya çıkan dünyanın en eski bütünsel şifa sistemlerinden biri olan Ayurveda'ya dayanmaktadır. Yağ çekme, ağzınıza biraz yağ almayı ve sabahları 15-20 dakika boyunca ağzınızda çalkalamayı içerir. Uygulayan kişiler, daha beyaz dişler, daha net cilt, detoksifikasyon ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok fayda sağladığını iddia ediyorlar.

Yağ çekmenin tüm faydaları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da yağ çekmek ağzınızdaki bakteri sayısını azaltabilir. Bunun nedeni, çoğu bakterinin zarı yağ ile çevrili tek hücreli organizmalar olmasıdır. Yağ bir yağ olduğundan, bakteriler doğal olarak yağa yapışır ve daha sonra yağı tükürdüğünüzde ağzınızdan çıkarılır. Sızma zeytinyağı da dahil olmak üzere bazı yağ türleri de diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir.Zeytinyağı ile Yağ Çekmenin İpuçları

Zeytinyağı ile yağ çekmeyi denemekle ilgileniyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  • İlk başlarda sadece 5 dakika ile başlayın. İnsanlar yağı 20 dakika boyunca çalkalamanın daha faydalı olacağını iddia etseler de bu büyük bir zaman taahhüdüdür ve birçok insan yağı ağzında bu kadar uzun süre çalkalamak için mücadele eder. Bunun yerine, beş veya 10 dakika ile başlayın ve yavaş yavaş zamanla 20 dakikaya kadar yolunuzu çalışın.

  • Çok fazla şapırdatmayın. Çenenizin yorulduğunu veya kasıldığını fark ederseniz, yağı ağzınızda çok sert çalkalıyorsunuz demektir. Yağ çekmenin kuvvetli değil, yumuşak olması gerekir. Temel olarak yağın ağzınızda ileri geri hareket etmesine izin veriyorsunuz.

  • Doğru miktarda kullanmak oldukça önemli. Bazı insanlar iki yemek kaşığı ile yağ çekme pratiği yapar, ancak bu yeni başlayanlar için çok fazla olabilir ve yağın bir kısmını yutmanıza neden olabilir. Bunun yerine, bir çorba kaşığı ile başlayın ve en uygun miktarı bulana kadar her seferde biraz biraz ekleyin.

  • Yutmayın. Zeytinyağı içmenin bazı faydaları olsa da yağ çekmenin amacı bu değildir. Yağı bu kadar uzun süre ağızda çalkalamamızın amacı, ağzınızdaki bakterileri ve diğer şeyleri çekebilmesidir, bu sebepten ötürü çalkaladığınız yağı yutmak istemezsiniz. Bunun yerine, çalkalamayı bitirdiğinizde tükürün.

  • Çöp kutusuna tükürün. Yağı tükürmekten bahsetmişken, lavaboda veya tuvalete tükürmemelisiniz. Zamanla yağ birikmesi boruların tıkanmasına ve tesisatçı ile uğraşmanıza sebep olabilir. Başlamadan önce sıhhi tesisat sorunlarını önlemek için işiniz bittiğinde yağı çöp kutusuna atmalısınız.

  • Aromalı bir zeytinyağı deneyin. Dokusu ve farklı tadı nedeniyle, ağzınızda yağ tutmak ilk başta garip gelebilir. Yağ çekmeyi kolaylaştırmak için sızma zeytinyağı gibi hoş bir tada sahip bir yağ seçin. Alışmak için daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, aromalı bir zeytinyağıyla başlamak ve hazır olduğunuzda sade zeytinyağına geçmek isteyebilirsiniz.


15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page