top of page

Zeytinyağı Katılaşır Mı?


Zeytinyağı Katılaşır Mı?

Sıcaklık yeterince soğursa tüm zeytinyağı katılaşır, yani kısaca evet. 7.22 – 10 derece civarında, zeytinyağının içeriğinde doğal olarak bulunan balmumu parçacıkları yağdan çökelmeye başlayacak ve bulanık veya kristalize görünecektir. 1.67- 4.44 derece civarında, zeytinyağı yumuşak tereyağına benzer bir kıvam olmaya başlayacaktır. Çoğu buzdolabı, gıda güvenliği amacıyla 2.78 derece civarında tutulduğundan, bu, buzdolabına konduğunda zeytinyağının katılaşacağı anlamına gelir. Sıcaklık daha da düştükçe, zeytinyağı tamamen donana kadar daha katı kıvama gelecektir.

Zeytinyağınız Katılaşırsa Ne Yapmalı

Katılaşma ve donma zeytinyağınızın kalitesini etkilemez, bu nedenle zeytinyağınızı yanlışlıkla buzdolabına veya dondurucuya koyarsanız endişelenmeyin. Sadece çözün ve normal şekilde kullanın. Aslında, zeytinyağını bazı taze otlarla birlikte bir buz küpü tepsisinde dondurmak zeytinyağınızı kokmadan kolayca korumanın harika bir yoludur.

Tüm zeytinyağı şişeniz katılaştıysa, bir lavaboyu veya tencereyi sıcak suyla doldurun ve cam zeytinyağı şişesini suya yerleştirin. Isı, zeytinyağını hafifçe eritecek, katılaşma işlemini tersine çevirecek ve sıvı haline geri getirecektir. Bu en iyi şekilde bir cam şişe ile yapılır, çünkü sıcak su plastik bir şişenin erimesine veya deforme olmasına neden olabilir.


Bununla birlikte, zeytinyağınızı serin ve kuru bir yerde (mutfak kileri gibi) çok sıcak veya çok soğuk sıcaklıklardan uzak tutmanızı öneririz. Zeytinyağının çözülmesi, pişirme işleminize fazladan bir adım ekler ve aynı zamanda son dakika sosu veya garnitür olarak gitmeye hazır olmadığı anlamına gelir, bu nedenle mümkünse sıvı halde tutmak daha iyidir.

Katılaşmış Zeytinyağı İle İlgili Şehir Efsaneleri

Buzdolabında sadece yüksek kaliteli, yüzde 100 orijinal sızma zeytinyağının katılaştığı efsanesine dayanan buzdolabı testini duymuş olabilirsiniz. Teori, karıştırılmış zeytinyağlarının buzdolabında katılaşmayacağına, bu da zeytinyağınızın kalitesini ve diğer yağlarla karıştırılıp karıştırılmadığını belirlemek için kolay bir test şekline getirdi.

Bu efsane, gerçek zeytinyağının çok yüksek seviyelerde içerdiği çoklu doymamış yağların, tekli doymamış yağlardan daha düşük bir sıcaklıkta katılaştığı fikrine dayanıyordu. Bu nedenle, fikir, çok sayıda çoklu doymamış yağ içeren yüksek kaliteli aromalı zeytinyağının buzdolabında katılaşacağı, daha düşük kalitede ise daha fazla tekli doymamış yağ içeren karıştırılmış yağın olmayacağıydı.

Bu şehir efsanesi yanlıştır. Sıcaklığı yeterince düşürürseniz tüm yağların katılaşması kaçınılmazdır (kanola yağı gibi bazı yağlar buzdolabı sıcaklıklarında sıvı kalır). Ayrıca, zeytinyağı hem yüksek çoklu doymamış yağları (ayçiçek yağı gibi) hem de yüksek tekli doymamış yağları (yer fıstığı yağı gibi) ile karıştırılabildiğinden, karıştırılmış yağlar buzdolabında katılaşabilir.

Zeytinyağınızı buzdolabına koymak kadar kolay olmasa da zeytinyağınızın kalitesini belirlemenin başka daha doğru yolları vardır ve bu ilk etapta saygın bir markanın zeytinyağını seçmekle başlar.


Yüksek kaliteli bir zeytinyağı için alışveriş yaparken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, zeytinleri ve hasat süreci konusunda şeffaf olan bir marka seçmektir.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page