top of page

Zeytinyağı Kullanımında 5 İpucu

Güncelleme tarihi: 13 Eyl 2021


1. Yüz & Vücut Bakımı

Yüz Maskesi: Yalnızca 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı iyice karıştırarak maskeyi yapabilirsiniz. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Cildinizden arındırmak için sıcak su ile yıkayabilirsiniz.

Vücut Yağı: Çatlakları, kuru cildi, sedef hastalığı ve egzema riskini azaltmak için cildi nemli tutmaya yardımcı olur. Duş sonrası nemli cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Rahatlatıcı Duş: Nemlendirici bir duş için banyo suyuna zeytinyağı ekleyin. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, biraz Epsom tuzu, birkaç damla lavanta uçucu yağını karıştırarak nemlendirici ve rahatlatıcı bir duş alabilirsiniz.

Soğuktan Oluşan: Uyumadan önce ellerinize ve ayaklarınıza zeytinyağı sürün. Pamuklu eldiven ve çoraplarla kapatın ve kuru ve çatlamış cildi yumuşatmak için bütün bir gece bekletin.

Makyaj Temizleyici: Sağlıksız temizleyicilerle göz makyajınızı ovalamaktan sıkıldınız mı? Zeytinyağı, diğer yağ bazlı ürünlere yapışır ve inatçı göz makyajını temizlemek için nazik bir ön temizleme yapar. Devamında ise ılık su ve cildinize uygun pH olan bir sabunla yüzünüzü yıkayın.

Dudak Peelingi: Kışın kuru ve çatlamış dudaklarla başınız dertte mi? Zeytinyağı yardıma hazır! 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı dolusu şeker ve birkaç damla taze limon suyunu birleştirerek dudak peelingi oluşturun.


2. Saç Bakımı

Duş Öncesi Saç Maskesi: Kuru ve zarar görmüş saçlarınızı iyileştirmek için sıcak yağ tedavisi uygulayın. 2/3 bardak zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı plastik bir torbada karıştırarak işleme başlayabilirsiniz. Bir kâseye sıcak suyla doldurarak sıcak su buharı oluşturun. Sızdırmaz plastik torbayı ılık hale gelinceye kadar su dolu kâsenin içine koyun. Sıcak yağ tedavisini köklere uygulayın ve saçınızın uçlarına kadar ovalayın. Bir saç bonesi ile örtün ve sıcak bir havluya sarın. 20 dakika bekletin. Günlük rutininizdeki gibi şampuan ve saç kremi ile yıkayabilirsiniz.

Aydınlatıcı Serum: Kıvrılmayı ve statiği azaltmak, kırılmış saç uçlarını iyileştirmek, kepeği gidermek, aşırı yağ üretimini dengelemek için duştan sonra doğrudan temiz saçınıza zeytinyağı uygulayarak saçınızı iyileştirin. Yağlı saçları önlemek için sadece birkaç damla olarak uyguladığınızdan emin olun.


3. Tırnak Bakımı

Tırnak Tedavi: Bir tabakta 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu ısıtın. (Yağın çok ısınmasına izin vermeyin.) Tırnakları güçlendirmek ve tırnak etlerini yumuşatmak için parmak uçlarınızı 5-10 dakika bekletin. Emilimi arttırmak için yağı ellerinize masaj yapın.

* Beklemek için 5-10 dakikanız mı yok? Sorun değil!

Mutfakta yemek ve temizlik yapıldıktan sonra zeytinyağını bir kez daha alın ve ellerinize birkaç damla ekleyin. İş yaparken ve hareket halindeyken bile kolay bir tırnak tedavisi için yağı ellerinize ve tırnaklarınıza masaj yapın.


4. Ağız Bakımı

Nefes ve Ağız Tazeleyici: Bir yudum zeytinyağını ağzınızda çalkalamak kötü kokuyu önler! Bir yudum zeytinyağı içmek sindiriminize yardımcı olur!

Sağlıklı Gülücükler: Zeytinyağını ağızda çalkalamak ağızdaki sağlıksız bakterileri azalttığı düşünülen eski bir uygulama olan yağ çekmeyi desteklediği söylenir.5. Makyaj Fırçası Temizliği ve Bakımı

Makyaj Fırçası Temizliği – Zeytinyağının makyaj temizleme özelliğinin fırçalarımıza da uygulanabilmesi çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Birikmeyi azaltmak ve herhangi bir bakterinin yayılmasını önlemek için makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeye çalışın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı antibakteriyel sabunu bir kavanozda karıştırıp fırçalarınızı ekleyin ve fırçalarınızın ıslanmalarına izin verin, ardından temiz suyla iyice durulayın. Suya zeytinyağı ilave etmek fırçalarınızı nemlendirerek kılların zarar görmesini önleyebilir!


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page