top of page

Zeytinyağının Rengi ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey.

Zeytinyağının Rengi Kalitesinde Bir Gösterge Midir?

Doğru olsaydı bu son derece uygun olsa da bir zeytinyağının rengi bir zeytinyağının kalitesinin güvenilir bir göstergesi değildir. Daha koyu, daha yeşil zeytinyağlarının daha kaliteli olduğunu duymuş olsanız da (ya da tam tersi), zeytinyağının rengi ve koyuluğu, yağın kalitesiyle güvenilir bir şekilde bağlantılı değildir. Profesyonel zeytinyağı tadımcıları, aynı nedenle zeytinyağının rengini engellemek için özel mavi gözlükler kullanır: renk, kalitenin bir göstergesi değildir.


Bu efsane muhtemelen rafine edilmiş, yüksek oranda işlenmiş bir zeytinyağının rafine edilmeden öncekinden daha açık renkte olacağı gerçeğinden kaynaklanıyordu. Buradaki önemli konı, bu karşılaştırmaların tam olarak aynı zeytinyağı grubundan yapılması gerektiğidir. Farklı zeytin türlerinden yapılan iki zeytinyağını, hatta aynı tür zeytinyağından iki farklı partiyi karşılaştırırken uygulanamaz. Başka bir deyişle, A tipi zeytinden yapılan rafine edilmemiş sızma zeytinyağı, B tipi zeytinden yapılan rafine zeytinyağıyla aynı renkte olabilir.


Zeytinyağı Rengi Ne Anlama Geliyor?

Zeytinyağı rengi kalite ile güvenilir bir şekilde ilişkili olmasa da renk size zeytinyağı hakkında bir şeyler anlatır. Örneğin, daha yeşil yağlar genellikle lezzet bakımından daha sert ve çimensi tadında olma eğilimindeyken, altın sarısı rengine benzer yağlar daha hafif, tereyağlı bir tada sahip olma eğilimindedir.

Zeytinyağının rengi, zeytinlerin mevsimin hangi saatinde hasat edildiğini de gösterebilir. Zeytin meyvesi yeşil renkte başlar ve zamanla siyah-mor renkte olgunlaşır. Mevsim başlarında toplanan zeytinler, meyveler hala yeşilken, daha yeşil bir yağ üretecektir. Daha sonra mevsiminde toplanan zeytinler açık, altın renkte bir yağ ile sonuçlanma eğilimindedir. Bu nedenle aynı yerde yetişen aynı tür zeytinlerden yapılan iki zeytinyağının iki farklı rengi olabilir.Zeytinyağının rengi, zeytinlerin yetiştirildiği iklimden de kaynaklanır. Aynı anda hasat edilen aynı zeytin çeşidinden yapılmış iki farklı şişe yağınız olduğunu varsayalım - ancak bir şişe Fransa'daki zeytinlerden, biri İspanya'daki zeytinlerden veya İtalya'nın iki farklı bölgesinden geldi. İklim ve havadaki farklılıklar nedeniyle, ortaya çıkan zeytinyağları, aksi halde aynı olsalar bile neredeyse kesinlikle iki farklı renkte olacaktır.


Zamanla Zeytinyağının Rengi Değişebilir Mi?

Bir süredir bir şişe zeytinyağınız varsa ve artık ilk satın aldığınızda olduğu gibi aynı renkte görünmüyorsa, bu fark sizin öyle zannetmenizden kaynaklı değildir. Isıya, ışığa ve oksijene maruz kalmak, zeytinyağındaki bileşiklerin zamanla oksitlenmesine ve bozulmasına neden olur, bu da kesinlikle zeytinyağının rengini değiştirir.

Bu işlemi yavaşlatmaya yardımcı olmak için, zeytinyağını kiler gibi serin ve kuru bir yerde saklamalısınız — mutfağınızın pencere pervazında veya ocağın hemen yanındaki tezgahta değil. İdeal olarak, zeytinyağını zararlı UV ışınlarından daha fazla korumak için Milavanda gibi şişelerde satılan zeytinyağlarından satın almalısınız. Oksijene maruz kalmasını önlemek için hava geçirmez bir kapta saklamalısınız.15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page